Lorem ipsum dolor amet, consect adipiscing elit, diam nonummy.
Ραντεβού: 6957 83 18 77
Μητροπολίτου Ιωσήφ 20, Θεσσαλονίκη
Η αλλαγή και η εξέλιξη είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ύπαρξής μας. Πολύ συχνά απαιτείται να αλλάξουμε καθώς μεταβαίνουμε σε καινούριες φάσεις ζωής και χρειάζεται να ανταποκριθούμε σε νέους ρόλους, καταστάσεις ή σχέσεις. Τα πρώτα βήματα αυτονομίας, το πέρασμα από τη μία εκπαιδευτική βαθμίδα στην άλλη, η ενηλικίωση, ο γάμος, ο ερχομός ενός παιδιού, η έξοδος των παιδιών από το σπίτι, η συνταξιοδότηση…όλες αποτελούν σημαντικές μεταβάσεις του κύκλου ζωής.
Άλλες φορές, η ανάγκη για αλλαγή γίνεται πιο επιτακτική λόγω νέων, απρόσμενων προκλήσεων στην καριέρα ή στην προσωπική μας ζωή, όπως μία προαγωγή ή μια απόλυση, μια απώλεια, ένας χωρισμός, κ.ά. που απαιτούν την επαναπροσαρμογή μας σε μία καινούρια πραγματικότητα. Άλλοτε, πάλι, η εξέλιξη έρχεται αυθόρμητα και αβίαστα αφού κάθε καινούρια εμπειρία μας εφοδιάζει με νέες γνώσεις και ικανότητες που αρχίζουμε, τελικά, να αξιοποιούμε.
Ακόμα κι ένα ταξίδι, ένα project στη δουλειά, μια καινούρια γνωριμία μπορούν να λειτουργήσουν ως κίνητρο για την ανακάλυψη καινούριων μας πτυχών…Πόσοι, μάλιστα, από την άλλη, δεν εκφράζουμε ξεκάθαρα σε συγκεκριμένες περιόδους της ζωής μας πως θέλουμε να αλλάξουμε για να είμαστε πιο αποτελεσματικοί στη δουλειά μας ή πιο ικανοποιημένοι στις σχέσεις μας ή πιο θετικοί με τον εαυτό μας;